Dalyvių dienoraščiai

5 faktai apie Ukrainos verslo aplinką ir Augustino mintys

Antrojo etapo metu daugiausia laiko plaukėme Ukrainos pakrantėmis ir aplankėme 4 nuostabius miestus ir susipažinome su Odesos, Sevastopolio, Jaltos ir Balaklavos verslininkais. Iš viso mūsų įgula apsikeitė kontaktais su virš 150 Ukrainos verslių žmonių, kurie pasidalino ne tik savo vizitinėmis, bet ir žiniomis apie kasdienę šios šalies verslo aplinką bei sudarė galimybes ir mums patiems ištirti visa tai, ką siūlo Ukraina.

 

Dėl biurokratijos ir korupcijos verslo sąlygos Ukrainoje yra sudėtingos


Daugelis verslininkų paklausti apie galimybes plėsti verslą į Ukrainą patarė susirasti su vietinėmis taisyklėmis susipažinusį partnerį. Pagrindinė priežastis - biurokratijos ir korupcijos voratinklis, iš kurio gali išsisukti tik gerai žinodamas, į kokias duris reikia pabelsti ar kokią dovaną (vokelio formos) įteikti.

Su biurokratija ir korupcija susidūrėme ir mes pirmąją dieną Odesos uoste, kai buvome priversti surasti būdą pateikti reikalaujamus dokumentus ukrainiečių kalba. Buvo prašoma dokumentų, kurie visuose pasaulio uostuose buvo būtini tik dideliems kruiziniams laivams. Kitas variantas buvo „susitarti” su atsakingu asmeniu.

 

Rusų kalba Ukrainoje yra būtina


Iš pirmo žvilgsnio net lankomiausiose turistų vietose aptarnaujantis personalas angliškai nekalba. Tai reiškia, kad nemokėdamas rusų kalbos negalėsi išsikeisti pinigų, nusipirkti suvenyro ir tik naudodamas gestų kalbą galbūt sugebėsi užsakyti maisto kavinėje.

Kalbant apie tarptautinių verslo pažinčių mezgimą - situacija geresnė. Angliškai daugelis truputi supranta, o jaunesni specialistai ir laisvai kalba. Vieno susitikimo metu jauna mergina pusėtinai vertėjavo, kai užkalbinau vyresnį ir aukštesnes pareigas užimantį jos kolegą.

Rusų pagrindai ir vizitinės su rusiškai užrašytomis pareigomis vis dėlto labai palengvintų bendravimo procesus.

 

Ukrainoje yra išskirtinai pažangių verslų, iš kurių galima pasimokyti


Kelionės metu lankėmės viename geriausių Odesos ir Ukrainos klubų „Ibiza Beach Club“, kurio teritorijoje yra atskiras paplūdimys ir šiek tiek mažesnis, bet už tai su atskiru baru „Palangos tiltas“, baseinai bei gyvos muzikos ir DJ scenos ir, žinoma, šokių judesių madas nuo scenos diktuojančios šokėjos ir šokėjai. Visa tai vieno vakaro metu.

Savastopolyje dalyvavome susitikime viešbutyje „Akvamarin“, kurio gyventojus pasiimti atvažiuoja limuzinai, o diena prieš toje pačioje konferencijų salėje kalbėjo Ukrainos prezidentas. Šio viešbučio vestibiulyje

Balaklavos uostas, kuriame laivų eismo intensyvumas prilygsta Anglijos uostams, o dušas turi 8 masažuojančias galvutes.

Šiose vietose galėjai pasijausti, kaip karalius, bet nepaisant to...

 

...paprastiems mirtingiesiems aptarnavimo kultūra Ukrainoje yra žema


Nuėjęs į maisto prekių parduotuvę nesitikėk, kad su tavimi pasisveikins ar atsisveikins. Greičiau be aiškios priežasties sukelti didelį pardavėjos pasipiktinimą.

Išsikeisti pinigus pavyks ne iš pirmo karto, nes atėjus išsikeisti pinigus gali paprašyti grąžos vietine valiuta.

Restorane yra angliškas meniu, bet jį atneša tik jo paprašius rusiškai.

Bare atsisako gaminti kokteilį, nes tai per ilgai užtrunka.

Ir, manau, kad būtent dėl to:

 

Vidutinis atlyginimas Ukrainoje du kartus mažesnis nei Lietuvoje


Septynių jūrų kapitonų projekto metu organizatoriai ne kartą minėjo, kad kelionė aplink Juodąją jūrą yra skirta praplėsti mūsų būsimųjų Lietuvos verslininkų akiratį ir supratimą.

Šios kelionės metu savo akimis pamačiau, koks gyvenimas ir verslas yra šioje rytų Europos šalyje ir galėjau ją palyginti su tuo, ką eilinėje parduotuvėje kasdien matau Lietuvoje ir ką esu matęs Vakarų Europoje:

 

  • - Ukrainoje atėjęs į parduotuvę matai tarpusavyje kalbančias darbuotojas, rizikuoji joms sutrukdyti ir būti išvarytas. Vidutinis atlyginimas 316 €.
  • - Lietuvoje parduotuvėje dažniausiai pasisveikina, kartais šypsosi. Vidutinis atlyginimas 622 €.
  • - Jungtinėje Karalystėje atėjus į parduotuvę matai skubančius darbuotojus, kurie tuoj pat atpažįsta tavo tautybę ir pasisveikina tavo gimtąja kalba ir dar sąmojingai pajuokauja. Vidutinis atlyginimas 2556 €.

 

Žinoma, tai apibendrinti ir hiperbolizuoti pavyzdžiai, bet jie man padeda išreikši pagrindinę mano kelionės įžvalgą, kurią šiandien galiu sakyti, kaip savo paties, o ne perskaityta vadovėlyje: geras aptarnavimas, malonus bendravimas ir sunkus darbas padeda užsidirbti ir sukurti gerovę ir ne joks kitas greitas būdas.

Tik šias bendras vertybes išpažįstantys verslininkai yra sėkmingi visuose pasaulio kampeliuose.

 

2012/09/03

Įrašo autorius:
Augustinas Zinevičius
Augustinas Zinevičius
Frazė
Ieškok ryklio, būk šviežias, o tiksėk, kaip šveicariškas laikrodis!